УРОК ЧИТАННЯ ( З КЛАС )
ТЕМА. Літературні
казки. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце».
МЕТА.
Ознайомлювати учнів із жанром
літературної фантастичної казки;учити самостійно визначати головну думку
твору, аналізувати зміст прочитаного тексту; формувати читацькі навички шляхом
спеціальних вправ та під час роботи над текстом; учити диференціювати ознаки
доброго і лихого; збагачувати мовлення; учити працювати в групах; виховувати
доброзичливе ставлення до людини, бажання творити добро.
Обладнання:
підручник Савченко О.Я. Читанка. 3 кл.-К.: Освіта, 2003; ілюстрації, картки з
прислів’ями, картки із завданнями.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Епіграф уроку: Заглядає
в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за
плечима.
В.Симоненко
ХІД УРОКУ
І.Організація класу.
Сьогодні у нас незвичайний урок-
У світ казки й фантазії зробимо
крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
Та знову вона завітала до нас.
ІІ.Розчитування.
-Жодна людина не може гарно
читати, якщо має слабкі легені та очі, тому ми розпочнемо із розчитування.
А)Інтонування.
--Чому не завжди тепле літо?
--Чому надходять холода?
--Чому калюжа льодом вкрита?
--Куди поділася вода?
--Відкіль струмить оце
джерельце?
--І як це тільки може буть?
Б)Робота над скоромовкою.
Має втіху солов’їха:
Солов’ята всі у тата.
Всі співучі, голосисті,
Всі із хистом, всі артисти.
94
Контроль техніки читання.
(Учні отримують картки із надрукованим текстом, який вони повинні
прочитати за 30с.)
У густому-прегустому лісі, де майже ніколи
не з’являлися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків.
Весь свій вік—а жили вони дуже довго—чоловічки оті нічого не робили, бо їм не
потрібно було ані їсти, ані пити, ані зодягатися.
-Як ви думаєте, у якому творі
може бути такий початок?(У казці).Чому так гадаєте?
-Яка це казка?
-Чому це чарівна казка?
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ
УРОКУ.
БЕСІДА ЗА ПИТАННЯМИ:
-Як ви гадаєте, про що
йтиметься на сьогоднішньому уроці?
-Так, поговоримо про різне.Про
те, що добре і добре не дуже. Поговоримо про добро, добре серце, добрі справи,
Чи все так добре в нашому житті чи ні? Чому?
-А може, ви маленькі й не
потрібно вам про це говорити?
-Чи вам і без добра добре?
Ось послухайте розповідь.
Одного разу Василько проходив біля
будинку і побачив, як гралися дві дівчинки—Оленка та Іринка. Вони стали
сперечатися, і Іринка штовхнула Оленку в калюжу. Василько ніяк не міг пройти мимо. Підійшов до Оленки,
допоміг їй встати, а потім як штовхнув Іринку з усієї сили, щоб знала, як
подругу ображати. Правда він добре вчинив?
-Допоможіть, діти, розібратися Васильку в
правильності його поведінки.
(Вдповіді учнів)
-Із сьогоднішнього уроку ми почнемо знайомитись із чарівними казками,
які, на відміну віід народних, мають автора. Це
літературні казки країнських письменників. Подивіться у зміст, що на
с.142.
-Казки яких письменників
будемо читати?
-Поміркуємо на уроці над
питаннями:
А)—Чи варто робити добро?
Б)—Чи легко робити добро?
95
СКЛАДАННЯ «асоціативного
куща» до слова ДОБРО
Посмішка
Щирість
Краса
Добропорядність
Тепло
Добросусідство
Доброзичливість
|
ДОБРО
|
Щастя
Радість
Світло
Взаємодопомога
Співчуття
Чистота
Взаємопідтримка
|
-Що таке добро? Скористайтеся
карткою-підказкою.
-З чим у вас асоціюється
слово добро?
-Як ви гадаєте, які казки
називаються літературними?
-Чим вони відрізняються від
народних?
-Отже, у цьому розділі
вміщені казки українських авторів: В.Скомаровського, А.Дімарова, О.Зими,
І.Калинця, В.Нестайка. Автори у своїх казках описують незвичайні пригоди,
дивовижні перетворення.Вони наділяють своїх героїв позитивними і негативними
рисами.На образах героїв учитимемося розрізняти добро і прагнутимемо стати
добрішими, мудрішими, щирішими.
ІV.ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т.КОЛОМІЄЦЬ «
КАЖУ,КАЖУ КАЗКУ…»
-Послухайте вірш
Т.Коломієць.Коли його можна розповідати?
-Прочитайте вірш мовчки.Як ви
зрозуміли слова козубок(кошик), частувати(пригощати)?
-Який це вірш за настроєм?
-Де під час читання слід
робити паузи?
-Прочитайте вірш виразно.
V.
РОБОТА НАД КАЗКОЮ А. ДІМАРОВА «Для чого
людині серце?»
Я запросила до нас на урок
доброту, світле і щире серце, любов і
співчуття. Для чого я це зробила?Відповідь на це питання ви зможете дати ,коли
прочитаєте казку А.Дімарова «Для чого людині серце?»
РОБОТА ІЗ ЗАГОЛОВКОМ ТВОРУ.
-Прочитайте назву казки.
Доведіть, що вона літературна.
-На що схожий заголовок? Це
питальне речення?
-Прочитайте його з
розповідною і питальною інтонацією.
-Спробуйте пояснити, для чого
людині серце.
96
СЛОВНИКОВА РОБОТА.
Робота в малих групах.
(На карточках написані слова
і завдання)
Оглянувся
Переборола
Найлютіший
Ненавидіти
|
постояв
одноплемінників
назбиралося
вагаючись
|
ринутися
жевріючи
крижані
дошкуляти
|
Завдання:
-Прочитайте швидко та
правильно.
-Прочитати на одному диханні.
-Прочитати іменники,
прикметники, дієслова.
-Дібрати слова, протилежні за
значенням до слів:
сум—
плакати—
сльози—
злий –
(Лідер групи визначає, хто може пояснити яке слово).
ЧИТАННЯ ТВОРУ ВГОЛОС «ланцюжком».
Одночасно учні з’ясовують
значення слів, які не зрозуміли.
-Де відбулися описані події?
ВІДТВОРЕННЯ ЗМІСТУ ПРОЧИТАНОГО.
-Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму
лісі?
-Що їх здивувало у цій
звичайній дівчинці?
-Чому дерев’яні чоловічки не
знали ніяких почуттів?
-Де взяв серце один із
чоловічків?
Вибіркове читання. Аналіз змісту.
-Прочитайте, чому дерев’яні
чоловічки не знали ніяких почуттів.
-Які запитання ставили
дівчині дерев’яні чоловічки?
-Як дівчинка пояснила
чоловічкові, що таке серце?
-Прочитайте, до кого вона
порадила чоловічкові звернутись?
-Яким було зле серце?
-А серце байдужої людини?
-Чому воно зовсім не
зносилося?
-Прочитайте, яким було серце
людини, яка дбала тільки про себе. - А доброї?
-Як змінилося життя дерев’яного
чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини? Прочитайте.
-Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
-Що могло статися із
хлопчиком?
-Прочитайте, що сталося із
серцем чоловіка від розпачу?
-Чи вдалося врятувати
хлопчика?
-Що залишилося від
дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
97
-Прочитайте, чому його очі
були сумні.
-Як ви розумієте останнє
слово героя казки?
-Скажіть, які чарівні
перетворення описані у казці?
-Як ви гадаєте, хто її
головний герой?
ЧИТАННЯ ДІАЛОГУ В ОСОБАХ (розмова дівчинки і чоловічків).
-Перегляньте очима розмову
дівчинки і чоловічків у лісі.Які слова підкажуть інтонацію читання? (Вражено
запитували, схлипнула, попросила, поцікавився, задумалась переборола страх,
чемно відповіла).
ВИЗНАЧЕННЯ ОСНОВНОЇ ДУМКИ КАЗКИ (Робота в парах).
-Прочитайте прислів’я,
роз’єднавши слова. Яке з них виражає головну думку казки?(Прислів’я записані на
картках).
Щоробитьсявсерці,
знаєтількисерце.
Раздобромналитесерце—ввікнепрохолоне .
Головамаєслухатисерце,
асерце—голову.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Раз, два.ютри, чотири, п’ять!
Час настав нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі,
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата—скоки,скоки!
Десять, дев’ять, вісім, сім!
До роботи
час усім!
ГРА «ДОБРЕ І ПОГАНО»
Шо доброго і поганого дає людині серце?
Добре: дає життя, дає любов,
дає чуйність, дає милосердність,дає
дбайливість, дає співчуття, дає відкритість душі, душа—основа людини,
серце—душа людини і т.д.
Погане:дає різні хвороби,
приносить смерть, …
Що доброго і поганого робить людина для серця?
Доббре: вона робить його
добрим, щирим,відданим, співчутливим, чесним, привітним, світлим, великим, здоровим,…
Погане:вона робить його
жорстоким, грубим, не щирим, твердим, як камінь, черствим,…
-Діти, від чого залежить, яке
саме серце має людина?(Від її способу життя, її виховання, культури та її
душі.)
-Яке серце було в
дівчинки?(Велике, світле, добре, чуйне,дбайливе)
-З яким серцем краще жити?
98
МОВНО—ЛОГІЧНЕ ЗАВДАННЯ.
На картках написаний план казки. Прочитайте його. Чи все
тут правильно?
-Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.
ПЛАН
1)Життя чоловічка з серцем. (5)
2)Незвичайна гостя. (2)
3)Полум’яне серце зігріває хлопчика.(6)
4)Плем’я дерев’яних чоловічків.(1)
5)Лікар, що міняє серця. (3)
6)Нелегкий вибір. (4)
СТИСЛИЙ
ПЕРЕКАЗ ЧАСТИНИ КАЗКИ.
-Підготуйте стислий переказ тієї частини казки, яка вас
найбільше схвилювала чи здивувала.
ПІДСУМОК
УРОКУ, ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
-Якою показана дівчинка в
казці?
-Поміркуйте, для чого людині
серце.
-Яке б серце ви хотіли мати?
ІНТЕРАКТИВНА
ТЕХНОЛОГІЯ «Займи позицію»
-Поміркуйте. Для чого людині
серце, та займіть позицію відповідно до вашого рішення.
(Учні підходять до плакатів з надписами)
-Серце людині для того, щоб
жити.
-Серце людині для того, щоб
любити інших.
-Серце людині для того,щоб
любити себе.
Обгрунтуйте свої думки. Щоб
ваше висловлювання було чітким та переконливим, потрібно його будувати таким
чином:
1)Позиція: «Я вважаю, що…».
2)Обгрунтування: «Тому, що…».
3)Приклад: «…наприклад…».
4)Висновки: «Отже, (тому), я вважаю…».
(Учні працюють за пам’ятками)
-Чи змінив хто-небуть свою думку?
-Можливо, ви б хотіли перейти
до іншого плаката?
-Перейдіть і обгрунтуйте
причини вашого переходу.
-Які аргументи
протилежної сторони вас переконали?
99
ІНТЕРАКТИВНА ТЕХНОЛОГІЯ
« Дерево рішень»
-Чого навчає казка?
-Яким би був кінець казки, якби дерев’яний чоловічок обрав собі якесь інше серце?
-Для того щоб з’ясувати, як
потрібно жити, щоб ніхто не сказ ав, що йому вас шкода,
скористаємося « деревом рішень».
(На плакаті вивішую дерево. На гілках
написані прислів’я. Одні гілки тягнуться вгору (відображують добро), інші нахилились вниз( відображують байдужість, жорстокість).
Прислів’я:
Роби
добро, воно добром вернеться.
Чини з іншим так, як
хочеш, щоб чинили з тобою.
Моя хата
скраю—нічого не знаюю
Мені добре, коли
іншому погано.
З вовками жити
–по-вовчому вити.
-Зверніть увагу, що кожна
гілочка на дереві—це певна життєва позиція.Як ви розумієте такі життєві
позиції?
-Яку життєву позицію мають персонажі казки?
-Які гілочки проросли?
-Говорячи про гілочки, кого
насправді маємо на увазі?
-Хіба інші гілочки не мають
права на існування?
-Чи маємо ми право
засуджувати думки іншої людини?
-Чи можуть нижні гілки
виправитися і зазеленіти?
-Що їм для цього потрібно
зробити?(Змінити життєву позицію).
-Що необхідно дерев’яним
чоловічкам, щоб зрозуміти свого
загиблого товариша?
-Яку життєву позицію ви
оберете для себе?
-Як необхідно жити?(Мати
добре, чутливе серце.Робити добрі
справи.Допомагати людям.)
-На кого з героїв казки ви
хотіли б бути схожими?
ВИСНОВОК.
Отже, найголовніше—це життя
для інших. Піклуючись про них, допомагаючи
їм, підтримуючи в радості й горі, людина робить добру справу.
СКЛАДАННЯ ВІРША—СЕНКАНУ « СЕРЦЕ»
Наприклад: Серце.
Добре, велике.
Співпереживає, тривожиться, любить.
Серце дане для творення добра.
Життя.
РЕФЛЕКСІЯ
-Ось і добігає кінця наш урок.Розглянемо,
чого ми навчилися на уроці.
100
ЦЕЙ
УРОК МЕНЕ НАВЧИВ:
-Читати казку
-Передбачати розвиток подій у творі
-Працювати в групах
-З’ясовувати, для чого людині
серце й правильно обирати позицію
-Розкривати зміст казки.
ВІДПОВІДІ
ДІТЕЙ НА ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ
-То чи варто робити добро
-А чи легко його робити?
-Які ж поради ви дасте нашому хлопчику
Васильку?
Оцінювання
Любі діти, я всім вам бажаю
мати велике і світле серце, як у цього незвичайного дерев’яного чоловічка, бути такими ж добрими, чуйними й
уважними до інших. А на згадку про наш урок
я хочу подарувати всім вам хоч і
маленькі, але дуже добрі серця (роздаю дітям
червоні паперові сердечка).
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати й
переказувати казку.
Написати твір-міркування «Для
чого людині серце».
Дітям роздаю пам’ятку, за
якою вони будуть складати твір.
ПАМ’ЯТКА
1.Сформулюй думку, яку ти
будеш доводити у міркуванні.
2.Уяви адресата мовлення. Докази мають бути для нього цікавими та
переконливими.
3.Для зв’язку частин тексту використовуй слова: по-перше, по-друге, таким
чином.
4.Висновок у висловлюванні має бути пов’язаний з головною думкою та
узагальнювати докази.
Немає коментарів:
Дописати коментар