Урок
природознавства
Тема : Материки
Землі
Мета:
·
Закріпити знання про карту півкуль,
ознайомити учнів з поняттям « материки»,
з їхнім розміщенням на глобусі і карті півкуль
·
Формувати навички культури спілкування в
групах, навичок ораторського мистецтва
·
Розвивати прагнення примножувати
багатства Землі
·
Виховувати любов до рідної землі
Обладнання: фізична карта півкуль,
пазли –материки , глобус, фізична карта України, завдання для груп, логічно - опорна схема, ілюстрації,
фішки на кожній парті.
Усі учні поділені на команди: « Євразія», « Африка», « Північна Америка», «
Південна Америка», « Австралія» « Антарктида»
Хід уроку:
І. Організація класу
Клас у мене
– 4-Б,
Він мене не
підведе,
В мене
друзів є багато
Ми працюємо
завзято.
ІІ. Повідомлення тами
і завдань уроку.
-
Доброго дня вам , діти. Я відкрию вам
секрет. Сьогодні у нас урок незвичайний, ми будемо мандрувати.
-
А ви любиме мандрувати?
1. Гра « Мікрофон»
-
Ти читаєш книжки?
-
Ти займаєшся спортом?
-
Ти загартовуєшся?
-
Ти їси багато вівсянки?
-
Це дуже добре. Сьогодні ми будемо
мандрувати по нашій планеті. Чи знаєте ви як вона називається? ( Земля)
-
Правильно! Ми побуваємо на різних землях
, познайомимося із рідкісними рослинами
і тваринами.
132
-
Сьогодні ми здійснимо кругосвітню
подорож на нашому уявному кораблі і працюватимемо в командах: «Євразія», «Африка» , «Антарктида» , «Північна
Америка», «Південна Америка» , «Африка».
Вітер весело вітрила надуває,
Корабель швидкість набирає,
Попереду земля…..
- Як же називають землю моряки ви дізнаєтесь, коли
зайдете в порт
«
Дешифрувальники»
2. – А от тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся, коли виконаєте вправу
«Дешифрувальник»
Р
|
А
|
М
|
Ш
|
Т
|
И
|
К
|
Е
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Зашифроване слово:
3 2 5 8 1 6 7 6
МАТЕРИКИ
-
Отже, сьогодні на уроці ми
будемо мандрувати по … ( материках)
3.Робота за логічно – опорною схемою
Порт « Картографічний»
Оточена з усіх сторін водою
|
континенти
|
Велика ділянка
суші
|
на Землі їх є 6
|
МАТЕРИКИ
|
4. Проблемне запитання
- Тепер вам відомо, що таке материки. А чи знаєте ви, чим відрізняються
материки від островів?
Метод « Займи позицію»
(У різних куточках класу висять плакати із написами. Діти повинні прочитати
напис і зайняти позицію, тобто
визначитись , що означає слово « острів» без попереднього ознайомлення)
1- ділянки
суші оточені з трьох сторін водою, а з четвертою з’єднана з сушею
|
2 – великі
ділянки суші оточені водою
|
3 – невеликі
ділянки суші оточені з усіх сторін водою
|
Діти самостійно виводять правило про значення слова « острів» - 3
133
5. Робота з картою
- Знайдіть острови на карті. ( Гренландія)
- Що ж тоді , на вашу думку буде називатися
напис під номером 1? ( це півострови)
- Знайдіть півострови на карті
( Кримський, Аравійський)
6. Розповідь
учителя про походження материків.
Історія виникнення
материків
Вчені припускають ,що в прадавні часи всі материки становили одне ціле. Це був
такий собі праматерик, який отримав назву Пангея. Потім він розколовся на кілька частин,
які почали дрейфувати в різних напрямках. Так утворилися Північна та Південна Америки, Австралія, Африка та
Євразія. Через кілька мільйонів років розташування материків може змінитися.
Такі зміни можуть супроводжуватися сильними землетрусами та виверженнями
вулканів.
.
7.
Продовження вивчення нового матеріалу
Мандруємо , не виходячи з дому
-
На землі так багато куточків, які так і манять до себе. Пустеля Сахара і
діючі вулкани, льодовики і коралові острови - все це так хочеться побачити. І
це можливо! Треба тільки мати під рукою карту т трішки фантазії.
А ще потрібно знати усе про ці
материки.
Метод «
Мозаїка» Гра « Мандрівники»
Такий вид діяльності на уроці дає можливість працювати
разом, щоб вивчити значну кількість інформації за короткий проміжок часу, а
також заохочує учнів допомагати один одному вчитись навчаючись.
Правило: уважно слухайте
інформацію інших і запам’ятовуйте якомога більше цікавих фактів, за необхідності робіть
нотатки.
Домашні групи отримують уявні валізи із цікавою
інформацією про материк, куди вони відправляються мандрувати.
134
Євразія
Назва
материка походить від двох назв частин світу « Європа» та « Азія» . Це найбільший
материк на Землі. Він знаходиться у Північній півкулі й омивається всіма
океанами земної кулі. На цьому
материку живемо і ми, тут знаходиться наша країна Україна. На території
материка є три теплових пояси. Тому рослинний і тваринний світ Євразії багатий і
різноманітний. В Євразії ростуть сосни, ялини, дуби, ягідні чагарники,
кипариси, маслинові дерева. У тундрі , тайзі степах живуть олені, ведмеді,
вовки. А на півдні континенту –
слони, тигри, крокодили.
Клімат
Євразії теж дуже різноманітний: віх холодного до жаркого.
У Євразії
знаходиться найглибше озеро світу – Байкал.
|
Африка
Африка -
материк , поділений екватором
навпіл. Там сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче , ніж у нас в
Україні у найжаркіші дні липня або серпня.
По обидва
боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає
16-поверхового будинку.
На півночі
Африки розкинулася найбільша пустеля Землі - Сахара. Пісок тут нагрівається
так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які живуть у цій пустелі,
можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах
люди мандрують пустелями.
У
африканських степах пасуться зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи. Там
живе страус ему - найвищий птах і найкращий бігун.
У річках
Нілі, Конго , Лімпопо живуть величезні крокодили бегемоти, а по берегах –
безліч птахів.
Восени до
Африки прилітають багато птахів з країв, де взимку холодно. З У країни
туди відлітають лелеки, журавлі, ластівки…
|
135
Північна Америка
Береги
Північної Америки омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого,
тихого та Атлантичного. У північних морях плавають айсберги , а у південних
теплих водах вражає різноманітністю дивовижний світ тропічних тварин і
рослин.
На заході
простяглися високу гори Кордильєри , а на сході – низькі Аппалачі. На
рівнинах вирощують пшеницю, кукурудзу, випасають величезні стада худоби.
По материку
протікає одна з найбільших річок
світу Міссісіпі з притокою Міссурі.
|
Південна Америка
Трикутником
простяглася Південна Америка від
спекотних районів екватора до холодних вод Антарктиди.
На заході
височать гори Анди( Мідні гори) з них видобувають мідь , вони часто
вивергаються. У центрі та на сході – величезні рівнини, найбільша з яких -
амазонська. По ній протікає найповноводніша річка світу Амазонка.
Дерева в
лісах південної Америки досягають висоти майже чотирьох 16-поверхових
будинків, поставлених один на одний.
На материку
ростуть дивовижні рослини: гевея - дерево, із соку якого виробляють гуму,
кавове дерево, трава банан. У річках водяться крокодили, водяні змії -
анаконди.
Цей материк
є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, бавовни й ананаса.
|
Австралія
Австралія –
найменший і найвіддаленіший від
інших населених материків куточок
Землі. Це материк, де все «навпаки»: у липні тут зима, а у січні – літо.
Дерева Австралії скидають не листя, а кору. Тут водяться звірі, які
вилуплюються з яєць - качкодзьоб і єхидна. Австралія – найсухіший материк
Землі, пустелі займають близько його половини. До таких умов життя
пристосувалися рідкісні рослини – евкаліпт, пляшкове дерево, а також
тварини - сумчастий ведмідь коала, кенгуру.
|
Антарктида
Як тільки не
називають цей материк – « королева холоду», « безлюдний континент», « краї
Землі», « заповідник науки»… Це велетенська льодова пустеля. Тут можна
побачити тільки один схід сонця і
один захід Сонця на рік. Тут зареєстровані найнижчі температури повітря на
Землі. Уся поверхня Антарктиди покрита потужним шаром льоду. Лід такий
товстий, що коли б ви захотіли пройти таку саму відстань пішки, то на це
знадобилося б не менше 2 годин.
На узбережжі
морів і океанів живуть пінгвіни - птахи, які літати не вміють. Зате добре
плавають. У морях навколо багато риби. Є також тюлені, кити.
В Антарктиді
люди не можуть жити постійно. Там розміщені дослідні станції.
|
Обмін інформацією з іншими групами.
-
Що спільного і відмінного між
материками?
( СПІЛЬНЕ: материки – це окремі великі ділянки суші, що
омиваються водою; РІЗНЯТЬСЯ материки розмірами, конфігурацією,
формами земної поверхні , природою)
ПОРТ
« Фізкультхвилинка»
Діти виконують під музичний супровід «Матроси»
136
ІІІ. Закріплення
вивченого матеріалу
Порт « Загадка»
-
У порту
« Загадка» перевіримо свої знання
1.
Гра « Загадки – відгадки»
-
Відгадайте загадку та отримайте конверт
із пазлами. Складіть із частинок свій материк.
1. Там
дивні рослини,
Там міднії гори.
А річка тече,
Широченна , як море. ( Південна Америка)
2. Все як
диво тут сприймаю я
Незвичайна ця …. ( Австралія)
3. Чи
насправді так, чи може сон це,
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк – улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить. ( Африка)
4. Відкритий
був він
Випадково –
Той світ , що називають
Новим. (
Північна Америка)
5. У
будь-яку погоду
все навкруги із льоду. ( Антарктида)
2.
Гра « Відгадайте мене»
1. Я - найбільший материк , що складаюся з двох
частин. ( Євразія).
2. Я –
материк , що знаходиться в східній півкулі, мої береги омиваються водами
Індійського та Атлантичного океанів. ( Африка)
3. Я-
материк , на якому знаходиться південний полюс. ( Антарктида)
4. Я –
невеликий материк, що знаходиться в східній півкулі. « Австралія)
137
Мандрували
ми успішно,
Знаєм всі
материки
3.
Робота в групах за картками
Сигнал «SOS!» . Заблукалі кораблі
не можуть потрапити до своїх материків.
Просять вашої допомоги.
З’єднайте стрілками з материком
тільки правильні твердження.
|
зебри,
жирафи, слони, антилопи, буйволи
|
Холодний пояс
|
Омивається Середземним морем на півночі
|
Найбільший за
розмірами материк
|
Жаркий пояс
|
Омивається
Північним Льодовитим океаном
|
Другий за
розмірами материк
|
|
Жаркий пояс
|
З’єднайте стрілками з материком
тільки правильні твердження.
138
4.
Порт « Цікавинок»
Довідкове бюро « А чи знаєте ви…»
-
А тепер
побуваємо у порту « Цікавинок»
·
В пустелі Калахарі ( Африка) дуже жарко.
Але 1 вересня 1981 року там вперше випав сніг!
·
Дерево баобаб живе до 5 тисяч років ( Африка)
·
Повітря в Арктиці настільки холодне і
сухе, що можна почути, як хтось розмовляє навіть на відстані за 5 км від нього.
·
Пінгвіни в Арктиці не живуть, вони
живуть в Антарктиді, на Південному полюсі
·
В деяких районах Арктики лід настільки
древній, що тварини , яким мільйони років, наприклад такі , як мамонти , добре
збереглися в ньому.
·
Лід Арктики стрімко тане. Багато експертів вважають, що причиною такого стрімкого
танення льодів є глобальне потепління. Якщо так далі піде, то незабаром кораблі
зможуть ходити з Європи в Азію по скороченому маршруту
6.
ПОРТ « В ГОСТЯХ У БОЦМАНА»
-
На який із материків нам потрібно взяти такі речі?(
парасольку, валянки, літак, пляшку з водою, панаму)
На дошці записуються відповіді учнів в таблиці. Приймаються всі відповіді
дітей, навіть неправильні.
Назви речей
|
Назва материка
|
Ми знаємо
|
парасолька
|
Південна Америка
|
Найвологіший материк
|
валянки
|
Антарктида
|
Найхолодніший материк
|
літак
|
Євразія
|
Найбільший материк
|
воду
|
Австралія
|
Найсухіший материк
|
панаму
|
Африка
|
Найжаркіший материк
|
139
7. Робота з картою. Гра « Показуха»
Перед картою, повернувшись спиною до неї, на стілець сідає один із учнів або вчитель Вчитель показує на карті певний материк, океан, умовні лінії і т. і. Учні класу характеризують показане вчителем, але не називають його. Той, хто сидить на стільці, має назвати цей об’єкт.
Перед картою, повернувшись спиною до неї, на стілець сідає один із учнів або вчитель Вчитель показує на карті певний материк, океан, умовні лінії і т. і. Учні класу характеризують показане вчителем, але не називають його. Той, хто сидить на стільці, має назвати цей об’єкт.
ІV. Рефлексія
- Ось і повернулись ми із мандрівки. Вам сподобалося?
- На яких материках ми побували?
- Чи однаковий тваринний і рослинний світ на нашій планеті?
- Від чого це залежить?
- А тепер визначіть свій настрій.
В кожного учня на парті є три вирази обличчя. Завдання дітей вибрати лише
одне, яке відповідає обізнаності з даної теми.
Одну з вибраних фішок діти прикріплюють до дошки, тим самим дають оцінку
успішності уроку.
V. Підсумок уроку
Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно ,
якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у
необхідності захищати свій дім – планету Земля!
Майбутнє нашої планети залежатиме від вас , тому
що ви можете «стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що
перемагають усі труднощі і стихії»( Микола Трублаїні)
Отож , і я вам бажаю бути наполегливими у
досягненні своєї мети, наполегливості у здобутті знань.
Немає коментарів:
Дописати коментар